Podzemie pod vežami - živá expozícia pre verejnosť

Jaskyňa pre turistov


Medvedia štôlňa - staré banské dielo 
spristupnené pre verejnosť


miesto kde sa oplatí zastaviť.
Sprístupnená jaskyňa Zlá diera na území Prešovského okresu, pri obci Lipovce
Hudba podľa môjho gusta!
www.raftingadventure.sk

www.dobrodruh.sk

Już od 1989 r. firma Air-Sport  
dzięki swoim skrzydłom ułatwia adeptom latania poznanie piękna trzeciego wymiaru – powietrza
www.extreme-sports.lt
www.klubpratel.wz.cz
www.4d.sk
Jaskyniarsky klub Strážovské vrchy


Odporúcané stránky:
www.esperanto.sk
www.welzl.cz www.galeriaslovakia.sk
www.volny.cz/mongolia
www.vlasta.org
www.vanek.4d.skInzercia

Správy: 1:12 [79]
Strany: |< 1 2 3 4 > [7]

40092V Rumunsku za Habánmi a na Moldoveanu
Ing. Ján Vajs02.05.2012
    Po Švajčiarsku, Tirolsku, Morave a Slovensku sa vydávame po stopách Habánov do Rumunska. Ako hlavné ciele cesty sme si stanovili dedinu Vintu de Jos v okrese Alba Iulia a najvyšší vrch Rumunska Moldoveanu 2 544m.

    Fotografie k článku Za Habánmi

    Po prechode maďarsko-rumunskej hranice prechádzame časťou krajiny, kde ľudia žijú väčšinou z vlastného malého hospodárstva. Popri ceste vidíme kone, kravy. Ľudia obrábajú svoje polia a záhradky pre vlastnú potrebu. Cesta je ako prešívaná deka.

40090EXPEDÍCIE 2012
doc. PhDr. Svetozár Krno, CSs.14.03.2012
    OZ Karpaty a Klub slovenských turistov pozývajú na 26. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2012, na ktorom bude desať prednášateľov na širokom plátne prezentovať vydarené podujatia z nenarušených alebo málo narušených oblastí, ktorým sa spravidla vyhýbajú masmédiá a cestovný ruch. Témy prednášok: Indické Himaláje, tadžický Pamír, trek okolo Dhaulagiri, gruzínsky Kaukaz, Vietnam na bicykli, juhovýchodná Čína, hory južného Španielska, Kanárske ostrovy, Pirin, Rila a Vitoša.

    Podujatie sa uskutoční v sobotu 31. marca 2012 na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v areáli Mlynskej doliny v Bratislave od 10:00 do 19:00. Vstup je voľný. Viac informácii (najmä o programe) budeme zverejňovať na www.expedicie.estranky.sk

    Svetozár Krno, karpaty84@gmail.com

Gorila á la J. Werich alebo VEJCE PČCHÁ
Peter Vaněk08.02.2012
    Werichove rozprávky sú pre múdre deti. A pre múdrych dospelých. Rozprávky sú ako reťaz, obopínajú svet a spojujú ľudí odvšadiaľ. Táto rozprávková bájka je zo zbierky pätnástich rozprávkových próz a bájok DEODUŠI z rokov 1959-1973. Bolo to ťažké obdobie a sám Werich ich nazýva „báchorkami bolestnými“. Toľko časť informácií z obálky knihy
    Nedalo mi, teraz v ťažkom období „goríl“, nepodeliť sa s niečím čo bolo napísané tak dávno, pred tridsiatimi rokmi, a v inom režime, socializme. A Werich rozpráva rozprávkový príbeh o niečom, čo sa odohralo ešte dávnejšie. Mnohých neprekvapí, poznajú tieto bolesti spoločnosti, ľudskej spoločnosti, no mnohých príbeh prekvapí alebo ho nepochopia. Myslím si, že ja som ho pochopil, ale neviem v príbehu nájsť svoju rolu. Nie som cisár. Som Kat? Sudca? Posol Nebies? Kuchár? Chlapec Y?

40088Estonské meteoritové krátery Kaali
RNDr. Ivan Turnovec03.02.2012
    Chtěl bych jen stručně informovat geology a milovníky neživé přírody, o ostrovu Saaremaa, kde si mohou prohlédnout dobře zachovalé meteoritické krátery.
    Pokud se rozhodnete navštívit Pobaltí, neměli byste vynechat Estonsko, jednu ze tří zajímavých pobaltských republik, které se odtrhly jako první při rozpadu bývalého Svazu sovětských socialistických republik.

40086Giro di Sicilia
Ing. Ján Vajs06.05.2011
    Od roku 2008 napåňajú slovenskí esperantisti-cestovatelia ciele programu „MEDITERANEO“. Chcú postupne navštíviť všetky krajiny a hlavné ostrovy Stredozemného mora. Doteraz boli na Malte, Cypre, v Turecku, Maroku, Chorvátsku a Slovinsku. Tento rok začali dvojtýždňovými potulkami na Sicílii pod názvom „Giro di Sicília“.

Fotografie k článku Giro di Sicilia

40087Spomienka na Afganistan
Jana Hanáková06.05.2011
    V lete navštívila Stanišovskú jaskyňu pani Hanáková z Prahy, ktorá má korene na Liptove, žije v Prahe a je prekladateľkou z Perzského jazyka. Pri spoločnej diskusii sme sa dostali aj na tému Afganistan. Vznikla z toho táto pekná spomienka.

40085LA KVINA SPELEOTENDARO
Ing. Ján Vajs03.01.2011
    Liptova Esperanto-klubo (LEK) kunlaborante kun Speleoklubo Nicolaus de Slovaka Speleologia Societo (SSS) organizis de la 12-a ĝis 14-a de novembro 2010 la Kvinan Speleotendaron. La grupo de 15 partoprenantoj konsistis el grotesploristoj, esperantistoj kaj neorganizitaj interesuloj pri grotoj kaj karsto. La Kvina Speleotendaro okazis 21 jaroj post la Kvara Speleotendaro, kiu organizis hungaraj esperantistoj de la 20-a ĝis 24-a de aŭgusto 1989 en Ŝimonfa, apud la urbo Kapoŝvar en Hungario. Tiu ĉi jara Speleotendaro estis provo renovigi renkontiĝon de fakuloj-grotesploristoj, kiuj uzas Esperanton. Oni povas diri, ke la celo estis plenumita, eĉ la renkontiĝo estis nur loka nivelo.

40083Kirgizstan - lyžovanie z Pik Korony (4860 m)
Ing. Ivana Filová, PhD.04.12.2010
    Pracovné povinnosti ma zaviali na dva týždne do hlavného mesta Kirgizstánu do Biškeku, a tak sa mi podarili zariadiť veci tak, aby aspoň na tri dni som si mohla zobrať voľno a vyraziť do najblišších hôr. Na letisko do Viedne teda odchádzam s celou skialpovou a ľadovcovou výstrojou. Síce batožina má trochu nadlimit váhy, ale ešte mi to odpustili a tak hladko prechádzam kontrolou. Ešte pred odletom som sa cez mail dohodla s Pavlom Vorobyevom (rus, ktorý robí v Kirgizstáne horského vodcu) na tento skialpový výletik na Pik Koronu v pohorí Ala Archa v západnom Ťan Šane.

    Fotogaléria k článku Lyžovanie z Pik Korony

40084Čo dokáže blesk?
Ing. Peter Holúbek04.12.2010
    Sila blesku. Kde má svoje hranice? Kde sa berie tá šialená, nekontrolovateľná energia? Stretnutie s týmto živlom nekonči vždy článkom na webových stránkach…

40082Iné cesty 2010
Iné cesty06.09.2010
    Združenie Špirála a SOSNA o.z. organizujú v roku 2010 už 3. ročník festivalu Iné cesty, zameraného na udržateľné a zodpovedné formy cestovania najmä v krajinách tretieho sveta.

40080Ako prišiel kráľ o svoju korunu
Vlado Škuta11.08.2010
    Po prekonaní trasy na bicykloch od prameňa Dunaja z nemeckého mesta Donaueschingen po vtok tejto druhej najdlhšej európskej rieky do Čierneho mora v Sulinskom ramene v Rumunsku si členovia Liptovského esperantského klubu dali nový cieľ. S nápadom vystúpiť na najvyššie vrchy štátov Európskej únie prišiel šéfredaktor časopisu Esperantisto Slovaka Ján Vajs z Liptovského Mikuláša. Tohoročné putovanie priviedlo esperantistov do troch pobaltských štátov.

40077Za Habánmi – III. etapa
Ing. Ján Vajs20.05.2010
    V predchádzajúcich rokoch (2008 – Záhorie, 2009 – južná Morava) sme sa túlali po blízkych krajoch a hľadali stopy po Habánoch. Habáni je slovenský názov pre novokrstencov pochádzajúcich z alpského regiónu, ktorí žili na južnej Morave (približne v rokoch 1526 – 1622) a na Slovensku ( od 17. storočia), kde sa uchýlili pred náboženským prenasledovaním. Nakoniec museli ujsť aj zo Slovenska do Sedmohradska, na Ukrajinu a skončili v severnej Amerike, kde žijú dodnes.

    Fotografie k článku Za Habánmi III.

    obr. 1: Putovanie za Habánmi sme začali vo Viedni pri pamätnej tabuli Baltazára Hubmaiera.
    obr. 2: Miesto upálenia Jakuba Huttera je hneď vedľa „Zlatej strechy“.
    obr. 3: V Litzelstetten vytvoril. M. Schleyer jazyk Volapük .
    obr. 4: Pamätná tabula na dome Jána Husa v Kostnici.